Błogosławieństwo młodych — jak według tradycji powinno wyglądać?

Błogosławieństwo młodych — jak według tradycji powinno wyglądać?

Błogosławieństwo młodych przed ślubem to jedna z najbardziej wzruszających i symbolicznych tradycji, obecna w wielu kulturach, ale szczególnie uroczyście obchodzona w Polsce. Oto jak według tradycji powinien wyglądać obrzęd błogosławieństwa młodych:

 

Przygotowanie miejsca

Błogosławieństwo zazwyczaj odbywa się w domu rodziców panny młodej. Przygotowuje się specjalne miejsce, gdzie para młoda będzie mogła klęknąć. W tle często ustawia się krzyż, świece oraz obraz świętej rodziny.

 

Przygotowanie miejsca, zgromadzenie rodziny i bliskich

Rodzina i bliscy gromadzą się wokół miejsca obrzędu. Para młoda wchodzi i klęka (oznaka szacunku dla rodziców) w przygotowanym miejscu, jest skierowana twarzami do rodziców. Obok klęczącej pary młodej stoli stolik często przykryty białym obrusem na którym jest woda święcona, kropidło, krzyż. Stół można udekorować kwiatami i świecami. Osoba prowadząca (często jeden z rodziców) może wygłosić krótkie wprowadzenie, które da znać wszystkim zgromadzonym, że zaczyna się błogosławieństwo pary młodej.

Z inicjatywą może wyjść również sama para młoda, która może poprosić rodziców o błogosławieństwo.

 

„Drodzy rodzice, prosimy Was o błogosławieństwo”

 

Modlitwa na błogosławieństwo

Często odmawiana jest wspólna modlitwa lub czytany jest wybrany fragment z Pisma Świętego dotyczące małżeństwa i miłości.

Przykłady modlitw przed błogosławieństwem znajdziecie klikając tutaj.

Przykłady cytatów z pisma świętego na błogosławieństwo znajdziecie klikając tutaj.

 

Obrzęd błogosławieństwa młodej pary przez rodziców w domu

jest pełen głębokiej symboliki i emocji. Jest to chwila, w której rodzice symbolicznie przekazują swoje życzenia, modlitwy i miłość narzeczonym, przed momentem, kiedy ci oficjalnie rozpoczną wspólne życie.

 

1. Rozpoczęcie błogosławieństwa

Obrzęd zaczyna matka panny młodej, która wypowiada życzenia dobra i pomyślności dla pary młodej. Delikatnie kropi narzeczonych wodą święconą, co symbolizuje oczyszczenie i ochronę.

10 przykładowych tekstów na błogosławieństwo pary młodej zajdziecie klikając tutaj.

 

2. Znak krzyża

Po wypowiedzeniu błogosławieństwa, matka panny młodej robi na czole każdego z narzeczonych znak krzyża. Jest to gest błogosławieństwa i ochrony, który ma głębokie znaczenie religijne.

 

3. Pasyjka

Następnie matka panny młodej podaje młodym pasyjkę, czyli mały krzyż lub medalik, który narzeczeni mogą ucałować. Jest to wyraz szacunku i wierności wartościom chrześcijańskim.

 

4. Kolejność błogosławieństw

Po matce panny młodej, kolej na wypowiedzenie błogosławieństwa i wykonanie tych samych gestów mają matka pana młodego, ojciec pana młodego i ojciec panny młodej. Każdy z rodziców indywidualnie błogosławi młodych, co wzmacnia rodzinne więzi i przekazuje tradycyjne wartości.

 

5. Inne ważne osoby

Po rodzicach, błogosławieństwo udzielają również chrzestni, a później dziadkowie oraz inne osoby bliskie, które młoda para zaprosiła do udziału w tym akcie. To podkreśla wspólnotowy charakter tego momentu.

 

6. Zakończenie obrzędu

Po zakończeniu wszystkich błogosławieństw, młoda para wyraża swoją wdzięczność, dziękując rodzicom i wszystkim obecnym za ich miłość, wsparcie i życzenia. Często towarzyszy temu wręczenie drobnych upominków czy kwiatów jako symbol wdzięczności.

 

Obrzęd ten jest momentem łączącym tradycję z osobistymi uczuciami i życzeniami, wyrażającymi nadzieję na przyszłe wspólne, szczęśliwe życie pary młodej. Jest to także okazja do wyrażenia jedności rodzinnej i przejścia ważnego etapu w życiu zarówno młodych, jak i ich rodziców.